17 درصد از مبتلایان به ویروس اچ آی وی در کشور را زنان تشکیل می دهند

دبیر کمیته کشوری نظارت بر اجرای برنامه استراتژیک کنترل ایدز از افزایش ابتلا به ویروس اچ.آی.وی در بین زنان طی سالهای اخیر در سطح کشور خبر داد وگفت: 17 درصد از مبتلایان به ویروس اچ.آی.وی را در سطح کشور زنان تشکیل می دهند.

دکتر هنگامه نامداری تبار در حاشیه همایش چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز در مشهد گفت: هم اکنون راه جنسی 18 درصد از موارد انتقال اچ.آی.وی را در کشور تشکیل می دهد که در سالهای اخیر افزایش فزاینده ای داشته است. وی افزود: موارد جدید انتقال ویروس از طریق جنسی در کشور 40 درصد گزارش شده است.

دبیر کمیته کشوری نظارت بر اجرای برنامه استراتژیک کنترل ایدز گفت: پیش بینی می شود 75 تا 80 هزار نفر مبتلا به ویروس اچ.آی.وی در سطح کشور وجود داشته باشد که 32 هزار نفر از این تعداد تاکنون شناسایی شده اند.

دکتر نامداری تبار کنترل از طریق جنسی و شناسایی تمامی موارد ابتلا به ویروس اچ.آی.وی را از محورهای اصلی چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز در کشور عنوان کرد.

وی گفت: از سال 1385 هیچ موردی از انتقال ویروس اچ.آی.وی بوسیله فرآورده های خونی در ایران شناسایی نشده است.

دکتر نامداری تبار هزینه درمان هر بیمار مبتلا به ایدز را بین هفت میلیون تا هشت میلیون ریال در سال اعلام نمود و گفت: اگر یک بیمار مبتلا تحت مراقبت و درمان قرار گیرد می تواند عمر و زندگی طبیعی را طی کند و در عین حال بیماری را به دیگران انتقال ندهد.

وی افزود: ایدز یک بیماری عفونی قابل کنترل است و در سالهای اخیر نگرش نسبت به این بیماری تغییر یافته بطوری که یک فرد مبتلا به ویروس اچ.آی.وی می تواند همانند افراد دیگر زندگی عادی داشته، ازدواج کند و باردار شود.

کارشناس مسئول پایش و ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: هم اکنون 23 ارگان در برنامه کنترل و پیشگیری از ایدز در ایران فعال هستند و چهارمین برنامه راهبردی کنترل ایدز با مشارکت تمامی این ارگانها تدوین شده اما هشت سازمان و نهاد بیشترین نقش را در تدوین و نظارت بر آن دارند.

چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز به میزبانی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با حضور رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نمایندگان 6 دستگاه اجرایی شامل استانداری، آموزش و پرورش، اداره زندان ها، بهزیستی ، اداره کار، رفاه و تعاون و کلیه دانشگاه های علوم پزشکی استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان به مدت 3 روز در محل هتل های شماره 2 مشهد در حال برگزاری است.