هماهنگی های بین بخشی لازمه کنترل و مدیریت ایدز

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز بر تقویت هماهنگی های بین بخشی به عنوان لازمه کنترل و مدیریت ایدز تاکید نمود.

دکتر سید کاظم فرهمند بررسی و شناخت کامل وضعیت موجود را گامی اساسی در موفقیت برنامه های ایدز برشمرد و بر همسو نمودن رفتار با هدف مورد نظر توصیه نمود.

دکتر فرهمند گفت: ایدز یک بیماری چند عاملی است که نیاز به مشارکت تمامی بخشهای توسعه کشور دارد. وی افزود: بیماری ایدز تنها یک مشکل بهداشتی نبوده و می بایست این بیماری به عنوان یک مشکل و آسیب اجتماعی با سعه صدر مورد بررسی قرار گیرد.

قائم مقام معاونت بهداشت آمار بالای طلاق به علت مشکلات جنسی بین زوجین، فقر مالی و وجود معضل تن فروشی را به عنوان مشکلات اجتماعی کشور ذکر نمودو گفت: باور و قبول این معضلات و مشکلات اجتماعی خود گام موثری در حل مشکل ایدز می باشد.

دکتر فرهمند در ادامه اظهار داشت : طبق گفته مقام عالی وزارت لاپوشی کردن مسئله ایدز باعث 9 برابر شدن مبتلایان در کشور گردیده است. وی افزود: سالهای اخیر شیب ابتلا به ایدز از معتادان تزریقی به سمت انتقال از طریق روابط جنسی متمایل گردیده است که این امر ضرورت آموزشهای اصولی را نشان می دهد. دکتر فرهمند در ادامه به نقش آموزشی رسانه های عمومی خصوصاً صدا و سیما در ارتقاء آگاهی جامعه ودر زمینه پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاکید نمود.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه کاهش 15 درصد مواد ابتلا، کاهش 5 درصد موارد ابتلاء از طریق روابط جنسی ،کاهش 13 درصد موارداز طریق اعتیاد تزریقی، کاهش تولد 90 درصد نوزادان مبتلا و کاهش 20 درصد موارد مرگ ومیر را از اهداف برنامه استراتژیک کنترل ایدز برشمرد.

دکتر فرهمند در ادامه با تاکید بر ضرورت مشارکت سایر بخشهای توسعه جامعه در کنترل ایدز، مشارکت همه جانبه فرهیختگان جامعه شامل متخصصین و روحانیون را خواستار شد.

شایان ذکر است چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز به میزبانی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با حضور رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نمایندگان 6 دستگاه اجرایی شامل استانداری، آموزش و پرورش، اداره زندان ها، بهزیستی ، اداره کار، رفاه و تعاون و کلیه دانشگاه های علوم پزشکی استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان به مدت 3 روز در محل هتل های شماره 2 مشهد در حال برگزاری است.